Msze Św. i nabożeństwa
w niedziele i święta:
8:00, 10:00, 12:00, 18:00
w dni powszednie:
7:00 (od stycznia 2025 - 8:00) i 18:00
w sobotę wieczorem sprawuje się Mszę św. z niedzieli
Nabożeństwa:
niedziela wielkopostna: Gorzkie Żale o godz. 17:15
pozostałe niedziele (oprócz maja, czerwca i października): Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17:30
poniedziałek - sobota godz. 17:30 w Wielkim Poście (oprócz piątku): różaniec prowadzony przez Członków Żywego Różańca
pierwszy piątek miesiąca: Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:30 ( w Wielkim Poście - po wieczornej Mszy św.)
piątki w Wielkim Poście: Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:00, dla młodzieży i dorosłych o godz. 17:30
pierwsza sobota miesiąca: Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP o godz. 17:00
nabożeństwa majowe o godz. 17:30
nabożeństwa czerwcowe o godz. 17:30
różaniec w październiku o godz. 17:30
Spowiedź Św.
pół godziny przed Mszą św.
Chrzest Św.
Zgłaszając dziecko w kancelarii, należy przynieść ze sobą jego akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Należy również posiadać informacje na temat rodziców chrzestnych: wiek, adres. Rodzic chrzestny powinien być osobą wierzącą, praktykującą, która przyjęła już sakrament bierzmowania. Świadectwo o tym, czy dana osoba może być rodzicem chrzestnym, spełniającym wymienione warunki, wystawia ks. proboszcz parafii, z której pochodzi rodzic chrzestny. Przed chrztem należy wziąć udział w spotkaniu wyjaśniającym przebieg liturgii chrzcielnej.
I Komunia Św.
Dziecko, które ma być dopuszczone do Komunii św., powinno odbyć odpowiednią formację religijną w szkole oraz na katechezie dodatkowej. Obecnie dokonuje się to w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Rodzice powinni dostarczyć do ks. proboszcza świadectwo chrztu dziecka.
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w naszej parafii w ostatnią niedzielę maja.
Bierzmowanie
Obecnie wiekiem właściwym do przyjęcia sakramentu bierzmowania jest ósma klasa szkoły podstawowej. Przygotowanie rozpoczyna się od klasy szóstej i obejmuje lekcje religii w szkole oraz katechezę w parafii.
Wymagane dokumenty: świadectwo chrztu świętego, świadectwo przystąpienia do I Komunii św. Młodzież przygotowująca się do przyjęcia tego sakramentu powinna wykazać się swoją dojrzałością chrześcijańską, wyrażającą się w praktykach religijnych i odpowiedniej wiedzy. Świadek do bierzmowania powinien dostarczyć pozwolenie od ks. proboszcza swojej parafii, że może pełnić tę funkcję.
Małżeństwo
Sakrament małżeństwa mogą przyjąć osoby dorosłe (ukończone 18 lat). Do kancelarii parafialnej należy się zgłosić najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, choć ze względów praktycznych, samą datę ślubu i godzinę warto zarezerwować wcześniej.
Na trzy miesiące przed ślubem należy dostarczyć do kancelarii parafialnej:
- świadectwa chrztu (wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem się zainteresowanych do kancelarii),
- dowody osobiste,
- świadectwo udziału w naukach przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,
- dokumenty z USC potrzebne do ślubu konkordatowego (nie wcześniej niż 3 mce przed planowanym ślubem), w wypadku, gdy chcący zawrzeć ślub mają już ślub cywilny, przynoszą akt zawarcia małżeństwa z USC.
Namaszczenie chorych
W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy
Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.
Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.
Sakramentu namaszczenia udziela się na prośbę osoby chorej lub na prośbę rodziny/opiekunów, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że osoba chora chiałaby przyjąć ten sakrament.
Kapłaństwo
Wszystkich chętnych młodych mężczyzn zapraszamy do naszego diecezjalnego seminarium lub seminarium pallotyńskiego WSD Pallotynów w Ołtarzewie | Ozarow Mazowiecki | Facebook
Pogrzeb
Rodzina Osoby Zmarłej osobiście uzgadnia z duszpasterzem Parafii termin pogrzebu, udostępniając do wglądu akt zgonu (lub jego kopię) z Urzędu Stanu Cywilnego.